Politiker

Här hittar du kontaktuppgifter till kommunalråd och gruppledare. I vår politikerportal hittar du uppdrag och kontaktuppgifter till alla politiker i Linköpings kommun.

Politikerportal

Du kan välja att se våra politiker sorterade efter namn, politiskt parti, styrelse eller nämnd.

Politiska sekreterare

Linköpings kommun har anställda politiska sekreterare som biträder de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet.

Kommunalråd och politiker

Flera politiker är både kommunalråd och gruppledare.

Helena Balthammar (S)
Helena Balthammar (S)

Borgmästare, kommunfullmäktiges ordförande

Telefon:

013-20 73 01, 072-58 28 069

E-post: Helena.Balthammar@linkoping.se

Kristina Edlund (S)

Leder och samordnar kommunstyrelsens verksamhet. Samordningsansvar för bland annat kommunens ekonomi- och finansverksamhet. Ansvarig för näringslivsfrågor.

Kristina Edlund (S)

Kommunalråd, kommunstyrelsens ordförande, gruppledare (S)

Telefon:

013-20 70 51, 0722-40 07 40

E-post: Kristina.Edlund@linkoping.se

Elias Aguirre (S)

Samordningsansvar för bland annat samhällsbyggnad, teknisk försörjning, byggande samt gator och vägar.

Elias Ajuirre (S)

Kommunalråd och ordförande i samhällsbyggnadsnämnden

Telefon:

013-20 73 37

E-post: elias.aguirre@linkoping.se

Jakob Björneke (S)
Jacob Björneke (s)

Kommunalråd, ordförande i barn- och ungdomsnämnden

Telefon:

013-20 57 93, mobil: 0702-43 81 45

E-post: Jakob.Bjorneke@linkoping.se

Mikael Sanfridson (S)

Kommunalråd, ordförande i äldrenämnden, rotelansvarig för omsorgsfrågor.

Mikael Sanfridsson (S)

Kommunalråd och ordförande i äldrenämnden

Telefon:

013-20 70 52, mobil 0722-400 824

E-post: Mikael.Sanfridson@linkoping.se

Rebecka Hovenberg (MP)

Ansvarar för miljö- och landsbygdsfrågor.

Rebecka Hovenberg (MP)

Kommunalråd (MP)

Telefon:

Mobil: 0732-544116

E-post: rebecka.hovenberg@linkoping.se

Birgitta Rydhagen (MP)

Ansvarar för frågor som rör idéburen sektor.

Birgitta Rydhagen (MP)

Kommunalråd och ordförande i utförarnämnden, gruppledare (MP)

Telefon:

013-20 65 91, mobil: 0725-82 81 47

E-post: Birgitta.Rydhagen@linkoping.se

Karin Granbom-Ellison (L)
Karin Granbom-Ellison (FP)

Kommunalråd och ordförande i bildningsnämnden

Telefon:

013-20 70 45

E-post: Karin.Granbom-Ellison@linkoping.se

Christer Mård (L)

Ersätter Karin Granbom (L) som kommunalråd under hennes tjänstledighet.

Kommunalråd

E-post: Christer.Mard@linkoping.se

Daniel Andersson (L)
Daniel Andersson  (FP)

Kommunalråd, ordf. i omsorgsnämnden och i personalutskottet, gruppledare (L)

Telefon:

013-26 31 35

E-post: Daniel.Andersson@linkoping.se

Paul Lindvall (M)
Porträtt på Paul Lindvall (M)

Kommunalråd och andre vice ordförande i kommunstyrelsen, gruppledare (M)

Telefon:

013-20 62 96, mobil: 070-211 44 82

E-post: paul.lindvall@linkoping.se

Christian Gustavsson (M)
Christian Gustavsson (M)

Kommunalråd och vice ordförande i personalutskottet

Telefon:

013-20 50 95, mobil: 070-2190597

E-post: Christian.Gustavsson@linkoping.se

Erik Östman (M)
Erik Östman (M)

Kommunalråd och vice ordförande i barn- och ungdomsnämnden

Telefon:

mobil: 073-0468119

E-post: erik.ostman@linkoping.se

Muharrem Demirok (C)
Muharrem Demirok (C)

Kommunalråd, och vice ordförande i samhällsbyggnadsnämnden, gruppledare (C)

Telefon:

013-20 62 94, mobil: 0736-75 76 79

E-post: Muharrem.Demirok@linkoping.se

Sara Skyttedal (KD)

För presskontakt, kontakta Felix Grönqvist, politisk sekreterare telefon 013-20 70 37.

Porträtt på Sara Skyttedal

Kommunalråd och vice ordförande i omsorgsnämnden, gruppledare (KD)

E-post: sara.skyttedal@linkoping.se

Jonas Andersson (SD)
Jonas Andersson (SD)

Gruppledare (SD)

Telefon:

013-20 70 53

E-post: Jonas.Andersson2@linkoping.se

Jessica Eek (V)
Porträtt på Jessica Eek (V)

Gruppledare (V)

Telefon:

013-20 71 85, 070-558 71 85

E-post: Jessica.Eek@linkoping.se

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 2 oktober 2017