Hoppa till huvudinnehåll

Begränsad framkomlighet på Djurgårdsgatan och Lasarettsgatan

4 februari 2022 | Stadsplanering & trafik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
I hörnet av Djurgårdsgatan/Lasarettsgatan kommer ett hus att renoveras. På grund av renoveringsarbetet kommer det att bli kraftigt begränsad framkomlighet från måndagen den 7 februari och in i oktober.

Körfälten närmast Djurgårdsgatan 33 stängs av. Att Djurgårdsgatan mellan Föreningsgatan och Lasarettsgatan stängs av i riktning ner mot stan leder till att trafiken hänvisas runt området.

Arbetet påverkar ett körfält på Djurgårdsgatan och ett körfält på Lasarettsgatan. Djurgårdsgatan är under arbetets gång avstängd för biltrafik i riktning ner mot centrala stan mellan Föreningsgatan och Lasarettsgatan. De bilister som normalt använder sig av den sträckan kommer, från och med den 7 februari, att hänvisas via bland annat Kaserngatan.

Under tiden som avstängningen pågår ersätts de ordinarie trafikljusen i korsningen med tillfälliga trafikljus.

Blåljusfordon prioriteras

Cyklister och fotgängare påverkas på så sätt att de kommer att få byta sida vid Föreningsgatan.

– Vi är medvetna om att det här påverkar trafiken mycket. Avstängningen är också på en prioriterad väg för blåljustrafik så därför önskar vi att så många som möjligt hjälper oss med att välja annan väg under tiden för avstängningen, säger Johan Engström, trafikingenjör på Linköpings kommun.

– Denna avstängning hör till ett av ett par arbeten på Djurgårdsgatan och Lasarettsgatan nu under 2022. Det innebär att det kommer att bli ytterligare trafikpåverkan. Vi strävar efter att begränsa omfattning och tid, men samtidigt måste också avspärrningarna skapa en säker miljö för trafikanter och de som arbetar, säger Johan Engström.

Avstängt in på hösten

Avstängningen som blir på grund av husrenoveringen beräknas sträcka sig till slutet av oktober.

I år utförs också ledningsarbeten på Djurgårdsgatan i höjd med Stolplyckan för att förbereda inför husbyggnation. Det leder bland annat till en längre total avstängning av en del av Djurgårdsgatan från senare i vår till och med sen höst 2022.

– Boende och de som har verksamheter eller ärenden i området kan ta sig fram, men det kommer att bli knixigt. En följd är också att det blir köbildning. Därför vore det bra om övriga trafikanter väljer annan väg runt området, säger Johan Engström.

 

Senast ändrad den 4 februari 2022

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut