Under torsdagen och natten till fredag kom det stora mängder snö i Linköpings kommun.
– Det har varit ett besvärligt 1,5 dygn med ihållande snöfall och blåst. På de flesta lokalgator är vi inne på andra rundan just nu. Och övriga gator och gång- och cykelvägar har vi kört flera gånger, säger Carl Eriksson, driftingenjör på Stadsmiljökontoret.
Just nu arbetar kommunens snöröjare för fullt med att ploga och halkbekämpa. Arbetet kommer fortgå under helgen genom att öppna upp, bredda och på vissa platser köra bort snö.
– Snön är lätt och vacker men kan driva igen på sina håll vilket gör det svårare för våra snöröjare. Ha tålamod och tänk på att det tar längre tid att ta sig fram i trafiken, säger Carl Eriksson.
För att underlätta snöröjningen vädjar Linköpings kommun om att Linköpingsborna undviker att parkera sina bilar längs med vägarna och att fastighetsägare inte skottar ut snön från sin egen tomt på gatorna.
– Vädret ska vara fortsatt kallt och mer sol är på intåg. Passa på att njut av vintervädret, säger Carl Eriksson.
Här hittar du all information om Linköpings kommuns arbete med vinterunderhåll: