Förstärkningen innebär att den centrala krisledningen är aktiverad för att stötta förvaltningarna och säkra att den lagstadgade verksamheten kan upprätthållas. Övrig verksamhet kan vid behov stängas tillfälligt för att underlätta omflyttningar och omprioriteringar.
En av de som tillfälligt har fått byta jobb på grund av omfördelningen är kvalitetskoordinator Lena Ingelshed. Hon har fått hoppa in och agera ledningsstöd inom skolan, när ordinarie rektor och eller biträdande rektor inte har varit på plats. I torsdags fick hon uppdraget att inom en timme åka till Atlasskolan som då saknade sin ledning på plats på grund av att de var i karantän.
- Det är så klart spännande och utmanande att byta arbetsuppgifter men inte helt främmande eftersom jag tidigare har arbetat som biträdande rektor. Vi behöver alla hjälpas åt att stödja skolorna i det läget som hela samhället befinner sig i. Mina kollegor har också stöttat skolorna genom att vikariera och undervisa där det har saknats personal, säger Lena Ingelshed.
Lena har tidigare arbetat som biträdande rektor och hennes ordinarie arbete ligger nära det tillfälliga uppdraget, så steget mellan uppdragen har inte varit så stort.
- Jag tänker att det är ett ansträngt läge på skolorna och alla personal gör ett fantastiskt jobb varje dag för att möta våra elever. Det är ett otroligt lösningsfokus och samarbete mellan all personal. Kan jag och mina kollegor stötta på något sätt så försöker vi att göra det utifrån vår kompetens och erfarenhet, säger hon.
Förskola och skola
Under torsdagen 27 januari 2022 fattades nya beslut om övergång till distansundervisning inom skolan. Se hela listan på berörda verksamheter via länken längst ner på den här sidan.
På grund av hög sjukfrånvaro bland personalen prioriterar Utbildningsförvaltningen om viss personal. En kampanj pågår också för att hitta fler korttidsvikarier. En länk till annonsen finns längst ner på den här sidan.
Avdelningscheferna för förskola, grundskola, gymnasie- och vuxenutbildning uttrycker i en hälsning till all sin personal ett stort tack för det arbete som görs.
- Nu är vi i det mest utmanande läget under hela pandemin. Ni hjälper till där det behövs, ställer om och anpassar er efter vad barnen och eleverna behöver. Alltid med deras bästa i fokus för att skapa en trygg vardag. Ni fortsätter att bedriva verksamheten, allt i skuggan av smittspridningen i samhället. Stort tack för det fantastiska jobb ni gör, skriver de bland annat i hälsningen.
Vård och omsorg
Social- och omsorgsförvaltningen ser en ökad smittspridning bland brukarna. Dock inga allvarliga sjukdomsfall. På torsdagen 27 januari 2022 var antalet brukare med verifierad covid-19 inom all vård- och omsorgsverksamhet 70 personer.
Leanlink rapporterar att de har hög sjukfrånvaro bland personalen.
- Det är ett mycket ansträngt läge gällande bemanning framförallt då det sker stora omsvängningar på kort tid. Det är kombinationen av eget insjuknande, behov av att vara hemma i karantän och behov av att vara hemma på grund av stängda verksamheter som gör situationen extra utmanande. Personalen och cheferna gör ett fantastiskt jobb och alla hjälps åt för att säkra omsorgen, säger Sonja Erlandsson, utförardirektör Leanlink.
Kultur- och fritidsförvaltningen
Också Kultur- och fritidsförvaltningen ser ökad frånvaro. Cheferna inom respektive enhet har fått i uppdrag att samarbeta för att lösa eventuell personalbrist så att verksamheterna kan hållas igång. Kultur- och fritidsförvaltningen har startat upp en minimerad krisledningsstab för att vara beredda att tillsammans lösa eventuella personalbehov både inom Kultur- och fritidsförvaltningen men även kommunövergripande om det skulle krävas.
Nuvarande restriktioner förlängs
Folkhälsomyndigheten uppgav på onsdagen 26 januari 2022 att nuvarande restriktioner ska behållas de kommande två veckorna. Men också att bedömningen är att toppen av smittspridningen kommer nås någon av de kommande veckorna.
Det är möjligt att de flesta restriktionerna kan tas bort den 9 februari 2022, om kulmen är nådd då och läget har stabiliserats. Folkhälsomyndigheten ser att pandemin har gått in i en ny fas tack vare vaccineringen och den mildare omikron-varianten.
Läs mer
Aktuella siffror gällande covid-19 i verksamheterna inom förskola och skola samt vård och omsorg publiceras dagligen på webbsidorna som är länkade nedan.
Text: Sofie Berlin