Årets vinter är över. Därmed har det blivit dags att förbereda våra gator och vägar inför sommaren.
– Vi börjar oftast upptagningen av sand och grus på gång- och cykelvägar. Därefter fortsätter vi med gator, säger Carl Eriksson, driftingenjör på Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen.
Arbetet påbörjades redan i slutet på förra veckan med Resecentrum och fortsätter sedan så smått med gång- och cykelvägar. Därefter startar det på allvar den 28 mars. Men det är inte enbart kommunen som ska göra jobbet.
– Vi ber fastighetsägare att sopa ut sanden och gruset från gångbanor utmed sina fastigheter senast måndag 28 mars, så att vi får med sanden i vårstädningen av gator. Det är svårt att förutse vilken vecka vi kommer till just din gata, därför anger vi inte veckor och gator, säger Carl Eriksson.
Klart i mitten av maj
Varje år sprids mellan 2000-3000 ton grus ut som vinterunderhåll på våra gator. Allt det ska nu tas upp igen och transporteras bort.
– Arbetet tar tid och är väderberoende men vi arbetar mot målet att all sandupptagning ska vara klar senast 15 maj, säger Carl Eriksson.
Vad kan man som Linköpingsbo göra om man har frågor om upptagningen?
– Då kan man vända sig till Kontakt Linköping på telefonnummer 013-20 60 00 eller via kommunens webb.
Här hittar du mer information om sandupptagning och städning av gator:
Här hittar du kontaktuppgifter till Kontakt Linköping:
Se filmen om hur det kommer att gå till nedan: