Hoppa till huvudinnehåll

Extra undervisningslokaler till gymnasiet

17 december 2020 | Förskola & utbildning, Covid-19
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Från 1 februari kan gymnasieeleverna i Linköping se fram emot att återigen få gå till skolan. Linköpings kommun skriver avtal med Visit Linköping och co för att under vårterminen göra om Konsert och kongress till skollokaler.

De extra undervisningslokalerna tas fram för att minska trängseln på gymnasieskolorna och samtidigt möjliggöra för undervisning på plats.

I avtalet kommer Konsert och kongress att erbjuda både undervisningslokaler, grupprum, studierum, arbetsrum för lärare och lunchservering för upp mot 900 elever utspridda på fyra olika serveringsytor. I Konsert och kongress ställs undervisningslokaler i ordning. Samtidigt får vissa skolor tillgång till paviljonger i anslutning till skolans ordinarie lokaler.

Anpassningen tillåter undervisning på plats

Syftet med dessa extra undervisningslokaler är att all gymnasieundervisning från 1 februari ska återgå till närundervisning i ordinarie lokaler förstärkta med de nu utökade lokalerna.

För att kunna återgå till sådan närundervisning behöver flera åtgärder vidtas. Linköpings kommun följer fortsatt Folkhälsomyndighetens rekommendationer om att fortsatt bidra till minskad trängsel och smittspridning.

 Det här beslutet är väldigt viktigt. Det möjliggör att vi kan återgå till gymnasieundervisningen på plats i skolan, något som är bra för både lärare och elever. Med extra undervisningslokaler kan vi säkerställa att vi lever upp till Folkhälsomyndighetens krav och rekommendationer kopplade till smittspridning och trängsel, säger Åsa Wennergren (L), ordförande i bildningsnämnden.

De framtagna extra undervisningslokalerna kommer vara tillgängliga under hela vårterminen. På kommunens övriga gymnasieskolor görs anpassningar i befintliga lokaler för att minska risken för trängsel.

 Det här är också en bra lösning mellan kommunen och ett kommunalt bolag som Visit. Konsert och kongress har tomma lokaler och vi behöver fler lokaler för att undvika trängseln. Det blir helt enkelt en vinn-vinn-situation, säger Åsa Wennergren.

Text: Axel Svartling

Senast ändrad den 17 december 2020

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut