Trafikplanerare på Linköpings kommun har nyligen identifierat var det finns brist på cykelparkeringar i innerstaden - Snickaregatan, Nygatan, vid parkeringshuset Druvan och Pusslunden har därför fått fler platser.
– Det är en hög belastning på cykelplatser i centrum, så att bygga nya är en ständig process. Vi vill utöka antalet i välutnyttjade områden, det kommer ytterligare förtätningar på Repslagaregatan bland annat, säger Per Oldfeldt, projektledare på Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen.
Anpassas till platsen
När nya cykelställ monteras så anpassas de till platsen och den utrustning som redan finns där. Äldre utrustning försöker man ta vara på.
– När det byggs nya så vill vi återanvända de gamla. Till exempel har gamla cykelställ på Snickaregatan flyttats upp närmare parkeringshuset Druvan. Hållbarhetstänket måste finnas med även i mindre projekt, tillägger Per.
Nu när höstmörkret närmar sig så har Per en uppmaning till alla cyklister:
– Se till att ha reflex på dig och en lampa på din cykel. Sen när snön kommer, sätt på dubbdäck och använd mössa och vantar. Då kan du i stort sett cykla året om!
Text och foto: Victoria Krait