Hoppa till huvudinnehåll

Förslag att permanenta förändring på Ulrika skola

21 april 2023
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Ulrika skola väntas bli en F-3-skola från och med höstterminen 2023. Förslaget till beslut kommer från Utbildningsförvaltningen, som har utrett frågan för vad som är bäst för de elever som går på mellanstadiet i Ulrika.

Beslutet väntas tas den 27 april. Foto: Per Olsson

Ulrika skola har bedrivits som en F-6-skola, men under skolåret 2022/2023 har alla mellanstadieelever där i stället gått på Nykils skola. Den största anledningen till det är att det inte gick att rekrytera vikarie under föräldraledighet till Ulrika. Redan tidigare åkte mellanstadieeleverna i Ulrika till Nykils skola två gånger i veckan för att undervisas av behöriga lärare.

I och med den rådande situationen har Utbildningsförvaltningen under våren, på uppdrag av barn- och ungdomsnämnden, genomfört en utredning kring mellanstadiet på Ulrika skola. I utredningen har elever, vårdnadshavare och medarbetare fått dela med sig av sina synpunkter och erfarenheter av mellanstadiets skolvardag. Utredningen har fokuserat på utbildningskvalitet utifrån skolans uppdrag, förutsättningar för undervisning, resultat och skolskjuts.

Slutsatsen av utredningen visar att det bästa för mellanstadieeleverna är att undervisas på Nykils skola i årskurserna 4-6. Utifrån det föreslår nu Utbildningsförvaltningen att barn- och ungdomsnämnden den 27 april fattar beslut om att låta Ulrika skola från och med skolstart höstterminen 2023 bli en F-3-skola.

Det är ungefär 15 elever som till hösten berörs av förändringen. Vårdnadshavare informerades under torsdagen.

Senast ändrad den 21 april 2023

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut