Hoppa till huvudinnehåll

Fortsatt arbete för trygghet i Skäggetorp

5 januari 2022 | Kommun & politik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Det finns ingen hotbild mot kommunens verksamheter i Skäggetorp. Men insatserna för att skapa trygghet fortsätter. På måndag kommer kommunen att sätta in resurser för att stötta eventuellt oroliga föräldrar.

Kommunen går in med resurser för att skapa trygghet i Skäggetorp, säger kommunens säkerhetschef Anders Fernemark. Foto: Niklas Johansson

– Händelseutvecklingen i Skäggetorp kan skapa oro, men det är viktigt att förstå att detta inte är riktat mot allmänheten. Det som pågår är uppgörelser mellan gängkriminella, säger kommunens säkerhetschef Anders Fernemark.

För att skapa trygghet kommer den förstärkta närvaron av ordningsvakter, väktare och områdesteam i området att fortsätta.

Under julhelgen hittades skotthål i en stängd förskola i Skäggetorp centrum. Men det finns inget som indikerar att detta var riktat mot kommunens verksamhet. Samtliga vårdnadshavare har fått information via förskolans rektor om det inträffade.

Från och med måndag kommer det att finnas resurser på förskolan Skäggetorp centrum 30A för att möta eventuell oro.

Sammanlagt dödades fem personer i skjutningar i Linköping under 2021. Dessutom har det skett flera andra skottlossningar.

– Vi accepterar inte den här utvecklingen och vi kommer tillsammans med polisen och andra aktörer att arbeta för att man ska kunna känna sig trygg i Linköping, säger Anders Fernemark.

Text: Eva-Karin Strand Wåtz

Senast ändrad den 5 januari 2022

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut