Hoppa till huvudinnehåll

Han blir tillförordnad vd för Bixia

4 mars 2024 | Kommun & politik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Klas Liljegren har utsetts till tillförordnad vd för elhandelsbolaget Bixia. Bolaget får också en ny styrelseordförande i Michael Fahlström, tillförordnad vd för Tekniska verken-koncernen där Bixia är ett helägt dotterbolag.

Klas Liljegren, ny tillförordnad vd för Bixia. Pressbild.

Klas Liljegren har lång erfarenhet inom energibranschen, både nationellt och internationellt. Han har varit vd för Jämtkraft och för energihandelsbolaget Modity, samt arbetat många år inom Vattenfallkoncernen med en rad internationella vd-, chefs- och styrelseuppdrag. Han har även arbetat som ekonomidirektör på Telgekoncernen i Södertälje.

– Jag är mycket glad över att kunna presentera Klas Liljegren som ny tf vd för Bixia. Med sin gedigna erfarenhet från den komplexa energibranschen kommer han att kunna bidra med strategiska insikter, djup kunskap och ett genuint engagemang, säger Michael Fahlström, tf vd Tekniska verken, som utsetts till ny styrelseordförande för Bixia.

Michael Fahlström, tf vd Tekniska verken, som utsetts till ny styrelseordförande för Bixia. Pressbild.

Klas Liljegren tillträder sin tjänst måndagen den 4 mars 2024.

– Jag ser verkligen fram emot att ta mig an det här uppdraget tillsammans med alla medarbetare på Bixia. Energibranschen är en av de mest dynamiska och intressanta, och jag hoppas kunna bidra med den erfarenhet jag har, säger Klas Liljegren.

Senast ändrad den 4 mars 2024

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut