Hoppa till huvudinnehåll

Humanistdygnet är tillbaka

16 juni 2022 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Efter ett långt uppehåll är Humanistdygnet tillbaka. Den 17 september kan allmänheten möta forskare, konstnärer, författare med flera som föreläser, visar och samtalar om humaniora och humanism.

Foto: Göran Billeson

– Äntligen är Humanistdygnet tillbaka! Genom en skön blandning av vetenskap och kultur vill vi ge besökaren tid för nya tankar, säger Anna Bäcklin Lindén, projektledare för Humanistdygnet vid Linköpings universitet.

Under dagen varvas föreläsningar, paneldiskussioner och samtal med utställningar, visningar och musik kopplat till humaniora och humanism. Alla är välkomna, det är gratis inträde och först till kvarn som gäller.

Humanistdygnet är en inramning till utdelningen av Linköpings kommuns pris till Tage Danielssons minne som delas ut vartannat år. Priset har delats ut sedan 1987 då Hasse Alfredsson var den första pristagaren. Sedan dess har 15 humanister som verkar i Tage Danielssons anda fått priset, senast Jesper Rönndahl som fick det 2018. Den 17 september 2022 delas två priser ut. Ett tilldelas serietecknaren och kulturpersonligheten Liv Strömqvist som är 2020 års pristagare. Vem som blir 2022 års pristagare tillkännages i höst.


- Beslutet om pristagare för 2020 flyttades fram till 2021 på grund av Coronapandemin. Det innebär att vi i år får äran att uppmärksamma två pristagare som båda verkar i Tages anda vilket ger en extra fin återstart till Humanistdygnet, säger Malin Forsling Parborg, sakkunnig kultur, Linköpings kommun samt kommittésekreterare för Stiftelsen Linköpings kommuns pris till Tage Danielssons minne. 

Det är Filosofiska fakulteten vid Linköpings universitet som arrangerar Humanistdygnet tillsammans med LiU Humanities, Östergötlands museum och Linköpings kommun. Humanistdygnet finansieras delvis av Humaniststiftelsen som är en fond som bildades av Westman-Wernerska stiftelsen år 1987.

Humanistdygnet arrangeras lördag 17 september 2022 med start klockan 10.30 på Östergötlands museum i Linköping.

Lär mer om arrangemanget här:

Senast ändrad den 16 juni 2022

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut