Hoppa till huvudinnehåll

Isar plogade på kanalen och Tinnerö

12 februari 2021 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Många söker sig ut för att njuta av vintervädret. För den som vill åka skridskor har kommunen plogat både Göta kanal, Frökärret och Rosenkällasjön.

Göta kanal är plogad. Foto: Jan Skogberg

Kommunen och flera privatpersoner började ploga isen på Göta kanal redan under den första februariveckan. 

– Linköpings kommun plogar sträckan mellan Ljungsbro och kommungränsen. Motala kommun plogar från kommungränsen till Borensberg, berättar Jan Skogberg som är sakkunnig på Kultur-och fritidskontoret. 

Farbar

Från kommunens sida räknar man med att hålla kanalen farbar till och med sista veckan i februari, då det är sportlov i Linköping. Efter det upphör plogningen.

Jan tycker det är bra om man försöker vara uppmärksam eftersom det finns en del längsgående sprickor i isen som kan vara svåra att se. Dessa kan, om man har otur, stoppa upp åkningen och göra att man faller.   

De platser som det är bra att parkera vid och utgå ifrån är Claudias restaurang vid före detta Båtmuseet och simhallen i Ljungsbro.

Rosenkällasjön

Även isarna på Frökärret och på Rosenkällasjön I Tinnerö eklandskap har plogats. Ambitionen är att dessa sjöar ska hållas plogade under resten av vintern.

Isovalen håller på grund av restriktioner kopplade till pandemin inte öppet. 

 Text: Eva-Karin Strand Wåtz

Senast ändrad den 12 februari 2021

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut