Monteringen av de nya kamerorna påbörjades den 12 augusti 2022. Kameror kommer att sättas upp vid Trädgårdstorget, Drottninggatan, i Ekholmen, Lambohov, Majelden och Ryd. Placeringen av kamerorna har bestämts i samarbete mellan Linköpings kommun och bland annat polisen, Östgötatrafiken och berörda fastighetsägare.
- Kamerabevakning är ett viktigt verktyg bland flera som både kan hjälpa till att förebygga brott och hjälpa polisen att utreda begångna brott och få personer lagförda. Kamerorna är en del i att skapa ett tryggare samhälle, säger Niklas Borg (M) kommunstyrelsens ordförande Linköping.
- Antalet poliser per invånare har minskat samtidigt som brottsligheten eskalerat. Kommunens eget trygghetsarbete har därför aldrig varit viktigare. Nu skapar vi fler verktyg för tryggheten och brottsbekämpningen i hela Linköping säger Denisé Cassel (KD), kommunstyrelsens 1:e vice ordförande.
Hänsyn till enskildas integritet
Kommunen ska endast bedriva kamerabevakning om intresset att använda denna metod är större än hänsynen till enskildas integritet.
- Vi måste kunna visa att det finns problem med brottslighet där bevakningen ska ske. Kamerabevakning ska användas först när andra åtgärder prövats. Till exempel ökad närvaro av väktare eller ordningsvakter och annan personal, förbättrad belysning på platsen, se över hur buskar och träd är placerade och se till att det finns larm och tillräckliga lås, säger Anders Fernemark, säkerhetschef Linköpings kommun.
Kommunen äger kamerautrustningen och har exklusiv rätt till de bildupptagningar som kamerorna genererar. Kamerorna kommer vara igång dygnet runt. Materialet sparas i tre dagar och kan begäras ut av polisen.
Trygghetskameror finns redan
De nya kamerorna blir de första som placeras på allmänna platser. Men Linköpings kommun använder kamerabevakning sedan tidigare, både inomhus och utomhus, på vissa skolor och skolgårdar.
Samtidigt som Linköpings kommun sätter upp kameror så sätter även polisen upp kameror i Linköping, dessa ska komplettera varandra.
Text: Sofie Berlin / Lana Brunell