Hoppa till huvudinnehåll

Kommunen ger 100 000 kronor till universitetets studenter

30 augusti 2019 | Kommun & politik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Under fredagen invigs Linköpings universitets nya studenthus. I samband med ceremonin överlämnar kommunen ett gåvobrev på 100 000 kronor.

Kommundirektör Paul Håkansson och borgmästare Lars Vikinge (C) överlämnar gåvan i samband med invigningen av nya studenthuset.

Syftet är att främja studenterna och utvecklingen av det nya studenthuset.

– Pengarna ska användas till studenternas bästa, till exempel olika studentaktiviteter. De är väldigt viktiga för oss som kommun och vi vill att de ska trivas här i Linköping, säger Lars Vikinge (C), borgmästare i Linköpings kommun.

Pengarna går till den jubileumsstiftelse som startades av Linköpings kommun, Norrköpings kommun och Region Östergötland 2017 när universitetet fyllde 40 år. Då skänkte parterna tillsammans en miljon kronor i syfte att främja universitetets kärnverksamhet. Nu fyller alltså Linköpings kommun på stiftelsen med 100 000 kr som specifikt ska gynna studenterna.

Text och foto: Emmilie Engström

 

Senast ändrad den 3 september 2019

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut