Hoppa till huvudinnehåll

Kommunen köper mark i Vallastaden

12 april 2022 | Stadsplanering & trafik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Linköpings kommun köper drygt 110 000 kvadratmeter mark i anslutning till Vallastaden av Akademiska Hus, till en kostnad av cirka 150 miljoner kronor.

Foto: Sofie Berlin

Marken består av tre separata områden som utgör en del av stamfastigheten Linköping Intellektet 1, med placering öster om Campus Valla och i direkt anslutning till Vallastaden. Syftet med markköpet är att kommunen ska kunna detaljplanelägga och bygga ut området.

- Nu kan Vallastaden växa ytterligare och fortsätta förstärka området med ny innovativ arkitektur, fler bostäder och utökad service, säger Muharrem Demirok (C) ordförande samhällsbyggnadsnämnden.  

Köpet av marken kommer även att innebära att Campus Valla länkas samman med Linköping på ett tydligare sätt.

- Försäljningen bidrar i förlängningen till ett än mer attraktivt Campus Valla. Området berikas med närhet till en större sammanhängande stadsdel, som kan bidra till att tydligare länka samman Campus Valla med Linköping och stärka de befintliga kopplingarna till Vallastaden och Linköpings Science Park​, säger Anna Alsborger, fastighetsdirektör på Akademiska Hus. 

Från och med 1 juni 2022 har Linköpings kommun tillträde till marken.

Senast ändrad den 12 april 2022

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut