Hoppa till huvudinnehåll

Linköping fortsätter leverera skolbibliotek i världsklass

11 april 2022 | Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Linköpings kommunala skolor fortsätter att leverera hög kvalitet i sina bibliotek. I år har sex skolor tilldelats fackförbundet DIK:s utmärkelse Skolbibliotek i världsklass.

Vikingstad skola är en av skolorna i Linköping som har bibliotek i världsklass. Foto: Fanny Miles / Mostphotos

För tionde året i rad delar fackförbundet DIK ut Skolbibliotek i världsklass, en utmärkelse som delas ut till skolor som har biblioteket som en självklar del av hela den pedagogiska verksamheten. I år har 36 skolor tilldelats utmärkelsen, varav sex ligger i Linköping. 

Linköpings kommun har de senaste åren legat i täten när det gäller skolbiblioteksverksamhet i Sverige. Kommunen fortsätter att leverera goda resultat och kniper i år andraplatsen med sina sex skolbibliotek i världsklass. 

Årets skolbibliotek i världsklass i Linköping

  • Arenaskolan

  • Ekkälleskolan

  • Elsa Brändströms skola

  • Himnaskolan

  • Vallastadens skola

  • Vikingstad skola

Det krävs för att bli ett skolbibliotek i världsklass

Kravet för att utnämnas till ett skolbibliotek i världsklass är en väl integrerad skolbiblioteksverksamhet, med fackutbildade bibliotekarier som arbetar både med läsfrämjande verksamhet och informationskompetens där källkritik spelar en viktig roll. Allt arbete sker i ett nära samarbete med skolans pedagoger och enligt de mål som finns i läroplanen. Många pusselbitar ska vara på plats för att få utmärkelsen.

Senast ändrad den 11 april 2022

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut