Hoppa till huvudinnehåll

Linköpings service till näringslivet ligger i topp

22 april 2021 | Kommun & politik, Näringsliv
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) presenterade på torsdag nya siffror för näringslivets upplevelse av myndighetsutövningen i landets kommuner. Linköping ökar åter kraftigt och placerar sig på första plats av Sveriges tio största städer med ett NKI om 78.

Företagen i Linköping anser att kommunens service håller en genomgående hög nivå. Foto: Per Olsson.

Resultatet av 2020 års mätning av kommunens myndighetsutövning, SKR Löpande Insikt, visar att Linköpings företag upplever att den service de får av kommunen ligger på en genomgående hög nivå. SKR:s mätning är betydelsefull då myndighetsutövningen ofta står för 19 av de 20 kontakter ett företag har med sin kommun.

– Att få direkt feedback från företagen har stor betydelse för vårt fortsatta utvecklingsarbete mot ett bättre företagsklimat i Linköping. Att vi lyckats vända den negativa trend vi såg 2018 till ett så bra resultat redan 2020, med alla utmaningar pandemin inneburit, visar att vi inom kommunen har handlingskraft och vilja att förändra oss i linje med den förväntan som både företag och medborgare skall ha på oss. Vi har fortsatt stora ambitioner och fortsätter arbetet med att tillsammans göra vår kommun ännu bättre. En plats där det är lätt att driva företag, där fler företag startas och där fler har jobb, säger kommunstyrelsens ordförande Niklas Borg (M).

Stefan Erikson (M), bygg- och miljönämndens ordförande, utvecklar.

– För snart tre år sedan inleddes ett förvaltningsövergripande arbete för att vända utvecklingen. En rad åtgärder har genomförts, vilket dagens mätning kan visa resultatet av. Vår bygglovsavdelning har rekordmånga ärenden att hantera. Samtidigt har de ökat sitt NKI med + 13 punkter, vilket är enastående. Det finns all anledning att vara stolt över våra handläggare.

Nöjd kundindex

SKR mäter nöjd kundindex (NKI) inom sex olika myndighetsområden. Inom dessa sex ligger nu Linköping över, eller mycket över 70 som är SKR gräns för vad som betraktas som högt. De senaste tre åren har Linköping ökat sitt totala NKI från 70 till 78 och gått från 124:e till 42:a plats i riket. I jämförelsen med Sveriges tio största kommuner är Linköping nu nummer ett.

– Linköping växer fortsatt snabbt. Att vi under året kunnat möta näringslivets förväntan trots pandemins härjningar gör mig stolt över organisationen. Nu startas många spännande utvecklingsprojekt i Linköping. Genom att vår service till företagen blivit snabbare och bättre är vi rustade att möta framtiden, säger Muharrem Demirok (C), ordförande i samhällsbyggnadsnämnden.

Senast ändrad den 22 april 2021

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut