Hoppa till huvudinnehåll

Nu firas sommarlovet in för grundskolan

9 juni 2022 | Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Idag var det dags för skolavslutning för Linköpings grundskolor och många glada elever fick springa ut i solen på efterlängtat sommarlov. För Ulleviskolan och Ullevi grundsärskola var årets skolavslutning lite extra speciell, det var nämligen den allra första.

Laith, Julyana och Adila i 5B tycker att första året på den nya skolan har varit pirrigt men bra. Nu ser de fram emot ett långt sommarlov med bland annat resor.

Ulleviskolan och Ullevi grundsärskola öppnade upp till hösten 2021, i Skäggetorpsskolans tidigare lokaler. Nu har skolorna gjort sitt första läsår, och rektorerna Diana Rankinen och Eva-Britt Löwendahl är glada över att få fira det tillsammans med eleverna. 

- Det känns jättebra att få ha den första skolavslutningen för Ulleviskolan. Vi har haft ett jättebra år tillsammans trots att det florerat oroligheter utanför i samhället. Med trygga vuxna så har det flutit på bra. Eleverna har fått lyfta sina funderingar och de vuxna har hjälpt dem att sortera sina tankar. Vi har också haft ett gott samarbete med polisen som varit ute och ínformerat både i grundskolan och i särskolan, säger Diana.


Eva-Britt Löwendahl, rektor grundsärskolan, och Diana Rankinen, rektor grundskolan.

Ett intensivt första år

Även om året har varit positivt finns det vissa utmaningar som alltid kommer med en nystart.

- Med ny verksamhet är det många saker som ska falla på plats; många nya elever, ny personal, samarbete mellan två olika verksamheter (grundskolan/grundsärskolan), ingar rutiner finns, planer ska göras. Arbetet kommer att fortsätta men första steget är taget - vi har gjort vårt första år tillsammans och nu ska vi bygga vidare på det vi har, säger Eva-Britt.

Nu ser de fram emot att fortsätta utveckla skolan och se vad som kommer åren framöver.

- Det ska bli roligt att få fortsätta vår uppbyggnad! Det blir lite av en nystart även till hösten då båda verksamheterna fyller på med fler elever och personal. Vi ser också fram mot att renoveringen ska bli klar så både inne och utemiljön anpassas efter våra elevers behov, säger Diana.

Syskonen Mohammad och Ritaj går på Ullevi grundsärskola och firade avslutningen med picknick. Mamma Hala är tacksam för skolan. “Jag är jätteglad för att Ullevi jobbar så mycket med mina barn. I mitt hemland fick vi ingen hjälp”, säger hon.

Lyckad första skolavslutning

Både elever och pedagoger var nöjda med hur den första skolavslutningen blev. Förutom traditionsenligt firande i aulan med sång och avtackning av skolans årskurs 6:or blev det också firande i klassrummen och på skolgården. 

- Det var elevernas dag. Det är de som är i fokus och de ska berömmas för det arbete de gjort under året som gått, säger Eva-Britt.

 I klassrummen bjöds det på fika. Khalid och Peri i klass 1B tycker om sin nya skola. Roligast är det att ha rast eller se på film. De ser fram emot en sommar med mycket bad och glass.

Glad sommar!


Text och foto: Emilia Waller-Rosén

Senast ändrad den 10 juni 2022

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut