– Jag är stolt över att Allians för Linköping kan presentera en budget som både är ekonomiskt ansvarstagande i en osäker tid samtidigt som vi gör nödvändiga satsningar inom bland annat trygghet, äldreomsorg och skola, säger Niklas Borg (M), kommunstyrelsens ordförande.
Tryggheten ska öka
Bland satsningarna i den nya budgeten finns Linköpings fältassistenter och ordningsvakter som nu får ökade resurser.
– Otryggheten är stor i många stadsdelar och vi behöver skapa en ökad trygghet i hela kommunen. Därför är nu fem miljoner kronor avsatta till bland annat ordningsvakter och fältassistenter, säger Muharrem Demirok (C), kommunalråd.
Satsningar på skolan
En översyn ska genomföras med syfte att minska kommunens kostnader för skollokaler, som är höga i jämförelse med andra kommuner i Linköpings storlek. För att förlänga fotbollssäsongen och avhjälpa kommunens hallbrist så läggs det konstgräs på fotbollsplanen i Ljungsbro. Allians för Linköping tillskjuter medel till gymnasiesärskolan för att alla elever ska få rätt till en likvärdig utbildning.
– Samtidigt som vi tar ansvar för Linköping i en ekonomiskt osäker tid säkerställer vi en trygg välfärd för kommunens invånare. I det arbetet värnar vi om skolan så att vi även i fortsättningen kan erbjuda en utbildning av hög kvalitet. Varje elev ska ha möjligheten till att få uppnå sin fulla potential, säger Åsa Wennergren (L), kommunalråd om budgeten.
Satsningar på äldreomsorgen
Inom äldreomsorgen är avsikten att fortsätta arbetet med teknik, som sensorer och kameror, som kan vara ett stöd för både personal och brukare. Det erbjuds även utbildning för befintlig personal.
– Vi erbjuder personalen inom äldreomsorgen utbildning på arbetstid för att både höja kompetensen inom yrket och för att stärka språket, säger Denisé Cassel (KD), kommunalråd.
Linköpings CO2-mål
Klimatfrågan är fortsatt prioriterad och det läggs skarpa direktiv till alla nämnder att fortsätta fokusera på CO2-neutralitet.
Beslut om budget tas av kommunfullmäktige den 29 september.
Sofie Berlin