Hoppa till huvudinnehåll

Ny entré välkomnar Tinneröbesökare

12 maj 2021 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Hem för kunskap. Och hem för tusentals insekter. Nu är den nya entrébyggnaden vid Fröberget i Tinnerö färdig.

Byggnadens form är inspirerad av långhus under järnåldern.

I slutet av augusti 2020 sattes spadarna i marken och arbetet med det som skulle bli en ny entré för Tinneröbesökarna vid Fröberget påbörjades. Nu är byggnaden helt klar och från och med Kristi himmelsfärdsdagen kommer portarna att stå öppna.

– Byggnaden blev långt mycket bättre än vad jag hoppades på. Den smälter in i landskapet, men är ändå en tydlig och spännande entré ut i ekarnas landskap, säger Anders Jörneskog, kommunekolog på Linköpings kommun.

Vad är du mest nöjd med?

– Att ett helt naturanpassat hus kan bli vackert och göra besökarna glada är häftigt!


"Långt mycket bättre än vad jag hoppades på", säger kommunekolog Anders Jörneskog.


Ja, för helt naturanpassat är det. I stort sett allt byggmaterial kommer från närområdet och utformningen av själva byggnaden har historiska kopplingar till platsen. Formen och byggstilen är nämligen inspirerad av de långhus som fanns här under järnåldern. Och likt långhusen finns där ett stort ljusinsläpp i taket mitt i byggnaden.

Entrébyggnaden är 20 meter lång, 10 meter bred och formad lite som ett y. Man kan säga att det efterliknar en kikare. I första hand är det ett vind- och regnskydd för besökare och gör det också möjligt för skolklasser att ha utomhuslektioner i Tinnerö i ur och skur. Huset har även en utförlig informationsdel med ett 20-tal skyltar om Tinnerös arter, naturtyper och kulturhistoria.


Invändigt finns ett 20-tal skyltar med information om Tinnerö.


– Entrébyggnaden är öppen för alla Tinneröbesökare och ska förhoppningsvis ge dem en inblick i eklandskapets artmångfald. Min förhoppning är att stadens alla skolklasser cyklar ut till Tinnerö och i entrébyggnaden börjar sina utomhuspedagogiska lektioner innan de ger sig ut i ett landskap fyllt med arter och historia, säger Anders Jörneskog.

Men det är inte bara invändigt som byggnaden har ett syfte och nytta. Stora delar av fasaden är nämligen klädd med världens kanske största insektshotell. Leanlinks Idrott och arbetsmarknadsservice har byggt nära 300 lådor i tolv olika varianter med bihotell, fågelholkar och fladdermusholkar.

– Det skapar inte bara en stor naturvårdsnytta med mängder av boplatser för småkryp, småfåglar och förhoppningsvis även fladdermöss. Det är dessutom estetiskt väldigt tilltalande och har väckt stor uppmärksamhet både hos besökare och i nationell media, säger Anders Jörneskog.


Nästan 300 lådor med hem för insekter och smådjur sitter på fasaden.


Härnäst väntar lite arbete runtomkring innan man kan anse det vara helt färdigt. Linköpings Ekoparkförening som huserar i Fröbergstorpet har börjat plantera ängsväxter kring byggnaden så att omgivningarna blir mer blommande och inbjudande både för människor och småkryp. Och i mitten av maj börjar slutligen den nya trägärdesgården längs infartsvägen att byggas.

– Vi har också anlitat en biolog som ska följa kolonisationen i bihotellen för att studera om de når avsedd effekt, säger Anders Jörneskog.

Text och foto: Johan Hermansson


Se en video om entrébyggnaden nedan.

Här kan du läsa mer om den nya entrébyggnaden:

Senast ändrad den 11 maj 2021

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut