Hoppa till huvudinnehåll

Ny säsong med Barnens söndagar

21 september 2023 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Söndag den 24 september är det premiär för höstens familjeföreställningar Barnens söndagar.

Kiseldalen med Kompani Giraff.

Under åtta söndagar i höst bjuder Linköpings kommun in till musik, teater och cirkus för barn i åldern 2 till 10 år. Barnens söndagar visas på Saga och Kulturhuset Arbis.

– Vi är glada att få välkomna tillbaka den yngsta publiken till en innehållsrik höst på våra kulturscener. Både de som är vana besökare och de som kommer för sina första upplevelser av scenkonsten, säger Lina Marcusson, sakkunnig kultur för barn och unga i Linköpings kommun.

Mellan dröm och verklighet

Höstens första familjeföreställning är Kiseldalen, en cirkusutflykt med Kompani Giraff som som tar oss med till en plats mellan dröm och verklighet. Publiken får uppleva akrobatiska experiment och rytmiska finurligheter i en föreställning som hyllar upptäckarglädjen.

 


Kiseldalen med Kompani Giraff.

Kommande söndagar fylls scenen av lokala och nationella teatergrupper som med humor och finess gestaltar teman från barnens vardag. Vi får uppleva årstidsväxlingar, syskonrelationer och naturens mångfald av växter och kryp. Den årliga Julshowen med Östgötamusiken avslutar hösten med glittrande granar och stämningsfull musik.

Här hittar du hela programmet:

Välkomna att följa med in i teaterns magiska värld!

Senast ändrad den 21 september 2023

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut