Nu har gymnasieskolorna öppnat igen efter sommarlov och en vårtermin med distansundervisning. Förvaltningen har planerat för en återgång till undervisning i skolan där det har varit i fokus att undvika trängsel i matsalar och på andra ytor för att minska risken för smittspridning. Trots det har några av kommunens gymnasieskolor upplevt svårigheter. Framförallt på grund av matsalarnas kapacitet och utformning.
Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen har därför fått i uppdrag att tillsammans med Leanlink Kost och restaurang skyndsamt undersöka möjligheten att upprätta avtal med en leverantör av elevmåltider. I första hand med Visit Linköping & Co och i andra hand med en annan kompletterande leverantör. Dessutom ges Linköpings kommunala skolor möjlighet att dela ut lunchlådor som ett alternativ till den ordinarie lunchserveringen under hösten.
- Det här är två åtgärder för att säkerställa att lunchservering i Linköpings kommunala gymnasieskolor kan ske utan att stor trängsel uppstår vare sig i kön till skolrestaurangerna eller vid matborden. Det är ett viktigt beslut för att skapa en trygg miljö för så väl elever som lärare, säger Åsa Wennergren, (L), ordförande i bildningsnämnden.
Avtalet ska omfatta resterande del av 2020, med möjlighet till förlängning första halvåret 2021. Beslutet är ett så kallat ordförandebeslut i avvaktan på bildningsnämndens extrainsatta sammanträde den 2 september.