– Det här är ett sätt att få bort alla de cyklar som bara står still, ibland i åratal. Samtidigt skapar vi på detta sätt större möjligheter för de som använder sina cyklar, att hitta en parkering, säger trafikingenjör Johan Fällström.
Märks upp innan flytt
Kommunen arbetar med rensning av cyklar på alla kommunala cykelparkeringar. Men främst i innerstaden, där efterfrågan på lediga cykelparkeringar är som högst. När en rensning av cyklar ska göras på en viss parkering sätter kommunen upp tydliga informationsskyltar på platsen. När skyltarna har suttit uppe i ungefär en vecka märks alla cyklar upp med en gul remsa. De cyklar som har stått orörda i tre vardagar efter märkningen flyttas bort från platsen.
Skrotas eller säljs
De cyklar som är i mycket dåligt skick skrotas. De cyklar som är i brukbart skick ställs upp i avvaktan på att ägaren ska höra av sig.
– De cyklar som vi flyttar står uppställda i vårt förvar i 90 dagar, för att ägaren ska ha chansen att höra av sig om cykeln saknas. Dag 91 tillfaller cykeln kommunen och vi väljer då om den ska skrotas eller säljas, säger Johan Fällström.
Kommunens cykelförsäljning finns i ladorna som ligger utmed Lambohovsleden, cirka 250 meter söder om Garnisonsrondellen. Försäljningen har öppet måndagar, onsdagar och fredagar, mellan klockan 10:00 och 15:00, med lunchstängt mellan 12:00 och 12:30.
Saknad cykel
Kommunen informerar polisen om alla cyklar som tas omhand, så att polisen kan söka i sina register över stulna cyklar och på det viset återfinna cyklarnas ägare. Om någon saknar sin cykel efter att den har blivit flyttad, är det viktigt att ägaren går in på kommunens hemsida och fyller i talongen "Registrering av saknad cykel", som finns på länken nedan. Kostnaden för att lösa ut en flyttad cykel är 200 kronor.
Text: Sofie Berlin