Hoppa till huvudinnehåll

På måndag är det triathlon - så påverkas trafiken

3 juni 2022 | Stadsplanering & trafik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Under nationaldagen på måndag genomförs Linköping Triathlon i Linköping. Tävlingen som har både SM-status och Nordiskt Mästerskapsstatus kommer att påverka trafiken.

Triathloncykling ett tidigare år. Foto Svenska Triathlonförbundet

Årets triathlon startar redan på söndag, men de huvudsakliga tävlingarna pågår under måndagen den 6 juni. Linköping Triathlon är öppen för motionärer, paratriatleter, elitaktiva samt barn och ungdomar. Tävlingen har länge varit klar som SM-tävling, men nu är det också klart att den är värd för Nordiska mästerskapen 2022.

– Samarbetet med Svenska Triathlonförbundet betyder mycket för Linköping. Förutom att vi får uppleva fantastiska idrottsprestationer, inspirerar arrangemanget till aktivitet genom hela livet. Triathlon är en idrott som passar alla oavsett ambitionsnivå och ålder. Eftersom idrotten består av simning, cykling och löpning är det dessutom enkelt att komma igång, säger idrottsutvecklingschef Andreas Hagström.

Saab Arena

Loppen går dels runt Saab Arena och Stångebrofältet och dels i området kring Sankt Lars kyrka i centrala Linköping. En del av tävlingen genomförs även i Stångån. På kartan nedan syns när och var det är avstängt för bilister, cyklister och fotgängare. När det gäller sträckan i Stångån så blir det delvis avstängt, befintlig båttrafik dirigeras genom området i pauserna mellan loppen.

– Vi försöker att minimera påverkan av trafiken och därför planerar vi alltid tävlingar till röda dagar när många är lediga. Dels är det mindre trafik än på vardagar och så hoppas vi att fler har möjlighet att delta eller komma som publik, säger tävlingsledare Üve Hillep, Linköping Triathlon.

Busstrafiken påverkas

Hållplats Stångebro och Runstensgatan är avstängda. Resenärer hänvisas till hållplats Anders Ljungstedts gym i båda riktningarna.

Bilister får välja annan väg

Klockan 07.00-15.30 är Kallerstadsleden avstängd så som kartan visar. Avstängningen gäller även söderut längs Södra Oskarsgatan och längs Stångån. Avstängningen leder vidare runt Sankt Lars kyrka via Ågatan och Storgatan, se svart heldragen linje på kartan.

Klockan 07.00-18.00 är Gumpekullavägen och Åsbjörnsgatan/Ottaregatan avstängd för fordonstrafik. Se orange heldragen linje på kartan.

Cyklister och fotgängare

Den prickade linjen i svart respektive orange på kartan visar vilka cykel- och gångbanor som används till tävlingen. Välj därför annan väg runt området.

Publik välkomnas

– Det finns gott om bra platser där publik kan följa tävlingen. Bästa platserna för att se tävlingen på nära håll är vid Saab Arena, Stångån och Sankt Lars kyrka. Hejaropen och peppen från publiken är mycket betydelsefullt för de tävlande och bidrar såklart till helhetsstämningen för arrangemanget. Vi hoppas att många vill komma och heja på de tävlande, säger Üve Hillep.

Gröna markeringar visa var det går att ta sig fram under tävlingstiden 6 juni. Karta: Linköping Triathlon

Senast ändrad den 3 juni 2022

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut