Hoppa till huvudinnehåll

Positivt resultat i bokslutet

9 februari 2022 | Kommun & politik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Det preliminära bokslutet för Linköpings kommun 2021 visar ett positivt resultat på 995 miljoner kronor. Anledningen är främst ökat värde för kommunens finansiella placeringar och förbättrade skatteintäkter. Omsättningen uppgick till 11,5 miljarder kronor.

Foto: Linkin och Mostphotos

- Linköpings ekonomi står fortsatt väldigt stark. Det ger viktiga förutsättningar för att möta de utmaningar som en snabbt växande kommun som Linköping har, säger Niklas Borg (M), kommunstyrelsens ordförande.

Det preliminära bokslutet är en tidig rapportering av bokslutet för 2021 med fokus på ekonomiska avvikelser. Eftersom resultatet i kommunens budget är satt till noll kronor så är det positiva resultatet detsamma som budgetavvikelse.

Ökat i värde

Den största anledningen till resultatet är att kommunens finansiella placeringar - aktier och räntebärande placeringar - har ökat i värde under året. Det påverkar resultatet positivt med 773 miljoner kronor. Detta är dock inte några faktiska pengar som Linköpings kommun får in. Pengarna får kommunen först den dagen som tillgångarna säljs.

Resultatet har även påverkats positivt av förbättrade skatteintäkter med 287 miljoner kronor jämfört med budget.

- De stora överskotten kommer alltså inte från att våra kärnverksamheter inte använder de pengar vi har avsatt till dem. Det handlar om ökade skatteintäkter och värdeuppgång på börsen. Och det är inte bara Linköpings kommun som har ett stort positivt resultat. Om man tittar på kommunsektorn i övrigt så redovisar den stora överskott för 2021, säger Niklas Borg.

Investeringar i Linköping

Han framhåller att Linköpings kommun och de kommunägda bolagen gör stora investeringar för att Linköping ska utvecklas.

- Då är det viktigt att vi har överskott i kommunen och i våra bolag för att kunna ha en så hög självfinansieringsgrad som möjligt. Allt som vi inte kan investera via ett överskott måste vi ta lån för. För att kommunen ska ha en stark ekonomi även kommande mandatperioder är det viktigt att vi inte behöver låna alla pengar.

I det preliminära bokslutets resultat ingår också en engångskostnad på drygt 100 miljoner kronor kopplad till pensionspengar. Kostnaden beror på ett nytt antagande om att män lever längre, vilket gör att kommunens pensionsskuld till medarbetarna blir högre. Liksom när det gäller värdeökningen av de finansiella tillgångarna är inte heller detta några faktiska pengar, men posten påverkar kommunens resultat och skuld.

När det gäller kommunens nämnder visar några av dem underskott och några överskott. Tillsammans redovisar de en avvikelse från budgeten med minus 71 miljoner kronor.

Det preliminära bokslutet presenteras på kommunstyrelsens sammanträde den 15 februari.

Senast ändrad den 9 februari 2022

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut