Visit Linköping har tittat på olika sätt att utveckla turistinformationen för destinationen. När man kom i kontakt med robotforskaren Fredrik Löfgren, som är kopplad till Linköpings universitet och även driver företaget Dyno Robotics, upptäcktes nya möjligheter och ett samarbete inleddes.
– Robotik är relativt nytt inom värdskapet i Sverige, och vi vill känna på möjligheterna om det här kan vara en del av framtiden när det gäller ett optimalt värdskap och bemötande av besökare i Linköping. I en teknikstad som Linköping känns det självklart att testa och utveckla dessa möjligheter. Roboten med sin charmiga personlighet blir dessutom en attraktion i sig, och i de tester vi gjort ser vi att det är många som tycker det är spännande att komma fram och prata med den, säger Jörgen Nilsson, ansvarig för besöksnäring på Visit Linköping & Co.
Utvecklas löpande
Roboten, som i en tävling bland Linköpingsborna fick namnet Folke Filboten, kan svara på frågor om Bergs slussar och Linköping men också inspirera och föreslå aktiviteter för besökaren. Den kommer att utvecklas löpande men en första version av roboten kommer från och med juli att återkommande möta besökare och Linköpingsbor i Bergs slussar, samt vid vissa tillfällen på Stora torget.
Erfarenheterna från robotens interaktion med besökare ska sedan användas för att utveckla den ytterligare. Under hösten är planen att roboten ska rotera runt bland exempelvis Linköpings hotell och andra besöksmål för att välkomna och inspirera besökare för den optimala upplevelsen av Linköping.
– Självklart kan inte en robot ersätta den mänskliga kontakten men med AI-teknik kan en robot lära sig väldigt mycket, och mycket väl mäta sig med en människa vad gäller kunskap, säger robotforskaren och entreprenören Fredrik Löfgren, som också är känd från olika TV-produktioner, exempelvis Talang.