Ung Drive ger gymnasieelever chansen att driva eget företag på sommaren. Förra året slog antal sökande rekord - men det krävs en bra, genomförbar affärsidé och rätt inställning för att man ska bli antagen.
- Vi är mycket noggranna under antagningsprocessen för att få till en bra grupp. Det vi letar efter bland de sökande, utöver en bra idé, är envishet. En känsla av att “Den här personen kommer inte ge upp i första taget”. För det är ingen dans på rosor att driva eget, det krävs mycket arbete, säger Daniel Palombo, som driver Ung Drive i Östergötland.
Daniel själv driver inte mindre än tre bolag, varav det största är DigitalCap, ett techbolag som i första hand inriktar sig mot system/mjukvaruutveckling. Inom ramen för det driver han Ung Drive som ett projekt för att ta socialt ansvar i samhället.
- När jag fick förfrågan om jag ville driva detta kändes det helt rätt. Jag hade själv hög energi och många idéer när jag gick i gymnasiet och hade behövt något sånt här att rikta mitt driv mot. Det här är mitt sätt att ge tillbaka och skapa den möjligheten för dagens elever. Jag vill ge alla en chans att testa på entreprenörskap, så förra året fick precis alla en intervju. Beroende på söktrycket får vi se om vi mäktar med det även i år, skrattar han.
De som blir antagna får utbildning i företagandets alla delar, ett startkapital och coachning av erfarna företagare. Projektet avslutas i augusti med bland annat erfarenhetsutbyte, inspiration, diplomering och prisutdelning.
Ellen fortsatte med sitt företag
En av deltagarna förra året var Ellen Jakobsson. Intresset för företagande hade funnits länge, men hon visste inte hur hon skulle börja eller hur det funkade att driva eget - speciellt som minderårig. När hon fick information om Ung Drive av en lärare var det självklart att hon ville söka.
Ellens affärsidé var att driva salong och erbjuda kunden olika nagelbehandlingar. Stödet från Ung Drive gjorde att det administrativa blev lätt och kick-off veckan gav många viktiga lärdomar, berättar hon.
- Jag fick med mig mycket bra information om till exempel lagar och regler, och även hur jag kan nå ut med min marknadsföring. Det var en väldigt rolig och givande vecka. När jag sedan fick driva företaget mer på egen hand fanns alltid coacherna tillgängliga när jag ville bolla något eller behövde stöd.
Efter sommaren ingår det att avveckla företaget, men Ellen valde sedan att starta upp igen på egen hand. Idag har hon flyttat till en ny salong och har utökat sitt erbjudande med fransbehalingar och spraytan. Nu är planen att gå ut skolan och sen driva företaget på heltid.
- Alla som har något intresse av företagande eller personlig utveckling borde söka till Ung Drive. Du får både viktiga kunskaper om att starta och driva företag framåt, men även värdefulla kontakter, inte minst med coacherna. Jag har kontakt med mina än idag, säger Ellen.
Mer information och ansökan
Linköpings kommun finansierar Ung Drive för att elever i Linköping ska kunna delta. Det är en del av ett större kontinuerligt arbete att skapa möjlighet för unga att testa entreprenörskap - både i grundskolan och gymnasiet.
- Vi ser en ökande trend för entreprenörskap hos dagens unga - under nuvarande läsår 2021 / 2022 slår exempelvis antal UF-företagare rekord både nationellt och i Linköping. Forskning visar att dessa elever är mer benägna att driva eget i framtiden, men också till större grad blir företagsledare. I en stad och ett näringsliv i ständig tillväxt är det en enorm tillgång, säger Malin Ljung, utvecklingsstrateg på Linköpings kommun.
Mer information och ansökan finns på Ung Drives hemsida. Sista ansökningsdag är 30 april 2022.
Text: Malin Wictorén