Hoppa till huvudinnehåll

Tänt längre för ökad trygghet

6 mars 2019 | Stadsplanering & trafik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Under vintern har kommunen och Tekniska verken testat att tända gatubelysningen tidigare på eftermiddagen. Nu är det klart att förändringen, som har gett positiv respons, blir permanent.

Från och med nu kommer all kommunal gatubelysning i Linköping att lysa cirka tio minuter tidigare på eftermiddagen och cirka tio minuter längre på morgonen.

– Det går inte att säga exakt hur långt tidigare belysningen tänds eftersom det styrs av vädret. En molnig dag tänds lamporna tidigare än vad den gör en molnfri dag. Vi ändrar från 20 lux till 30 lux, säger Christian Andersson, produktansvarig belysning på Tekniska verken.

Vill ha ljust på morgonen

Flera Linköpingsbor har hört av sig och även önskat en förlängning av belysningstiden på morgonen – något som alltså nu blir verklighet.

– Flera upplever att det säsongsvis är skum sikt i morgonrusningen. Det är något som vi har tagit fasta på i vårt beslut, säger Christian Andersson.

Det är första gången på 45 år som Linköpings kommun ändrar gatubelysningstiden, som automatiskt slås på när en viss grad av mörker infaller.

– Syftet med den utökade tiden är att minska upplevelsen av mörker och otrygghet i de delar av staden där skymningen visar sig snabbast, det vill säga tunnlar och centrala platser omgivna av höga byggnader, säger Christian Andersson.

Text: Emmilie Engström

Senast ändrad den 8 mars 2019

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut