Vad kan man vänta sig av informationsträffarna?
– På träffarna berättar ansvarig personal på träffpunkten om vilka aktiviteter som erbjuds. Jag kommer att informera om äldreomsorg i kommunen, vad det finns för former av hjälp i hemmet, olika boendeformer och stöd till närstående, säger Helena Engvall, kommunens äldreombudsman.
Vad är en träffpunkt?
Träffpunkterna är öppna mötesplatser för seniorer, oftast i anslutning till ett trygghetsboende.
– Där är du välkommen att delta i olika aktiviteter, äta lunch eller bara ta en kaffe och koppla av, säger Helena.
Vad innebär uppdraget som äldreombudsman?
Förutom Helena Engvalls uppsökande uppdrag, som till exempel innebär att vara ute och informera om äldreomsorgen, fungerar hon som en neutral stödperson som tar emot synpunkter och klagomål på äldreomsorgen i Linköpings kommun.
– Du kan vända dig till mig om du har behov av att prata om eller reflektera över hur du upplever Linköpings äldreomsorg, både som brukare och närstående.
Hur anmäler jag mig till informationsträffarna?
Du hittar schema och information om anmälan till samtliga infoträffar via länk. Kommunen bjuder på fika.