Hoppa till huvudinnehåll

Utbildningsdirektören: “Rektorns ansvar”

27 april 2023 | Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Förslaget om Folkungaskolans omorganisering av högstadieklasserna har väckt många reaktioner. Utbildningsdirektören Robert Bredberg förklarar varför det är ett beslut för rektor att fatta.

"Jag har fullt förtroende för våra rektorer", säger utbildningsdirektör Robert Bredberg.

Förslaget till förändring handlar om hur högstadieklasserna ska sättas samman och gäller de elever som börjar i årskurs 7 kommande läsår. Det handlar om att blanda upp klasserna oavsett om eleven har en profilinriktning eller inte. 

– Jag har fullt förtroende för att våra rektorer fattar bra och underbyggda beslut som gynnar våra elever och deras utbildning. Rektorn ansvarar helt och hållet för den interna organisationen. Linköpings kommun fortsätter erbjuda profiler och inriktningar vilket vi tycker är viktigt och bra, både för att möta elevernas intresse och för ökad motivation, säger Robert Bredberg, utbildningsdirektör.

Vem ansvarar för vad?

– Politiken bestämmer exempelvis vad vi ska erbjuda för profiler i kommunens skolor, men hur sammansättningen ser ut i klassrummen bestämmer våra rektorer över. Jag vill förtydliga att det i både skollag och läroplan framgår tydligt att det är rektor som har ansvar för skolans organisering, säger Robert Bredberg.

Rektorer i Sveriges skolor ansvarar för att elevernas resultat följs upp och utvärderas i förhållande till de nationella målen, kriterierna för bedömning av kunskaper och betygskriterierna. Utbildningen och undervisningen ska präglas av ett jämställdhetsperspektiv och organiseras så att eleverna möts och arbetar tillsammans. Alla elever har rätt till en skolmiljö som präglas av trygghet och studiero. 

Det är utifrån de grunderna som förslaget på Folkungaskolan tagits fram. 

Det här händer i utredningsprocessen 

Nu genomförs föräldramöten med berörda vårdnadshavare för att informera och ta in synpunkter och tankar om förslaget till förändring. Facklig förhandling, riskbedömning och arbetet med en barnkonsekvensanalys pågår.  

– Lärdomen i det här är att vi behöver bli tydligare och i god tid kommunicera förslag till förändringar, säger Robert Bredberg.

Rektor väntas fatta beslut inom de närmaste veckorna. 

Senast ändrad den 27 april 2023

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut