Hoppa till huvudinnehåll

Vill du pröva att vara deltidsbrandman?

14 oktober 2020 | Arbete, Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Den 18 oktober kan du testa hur det är vara deltidsbrandman. Du får dra slang, bära dockor och klättra på stege. "Vi ordnar det här för att alla ska få chansen att prova på om yrket skulle kunna vara något för dem", säger Marie Bäck, chef över Räddningstjänstens deltidsbrandmän.

Vill du prova på att vara brandman på riktigt?

Under eftermiddagen får du träffa deltidsbrandmän som berättar vad de gör.  Du får också testa att gå på rullband och prova att göra ett så kallat ”paffvarv”, ett arbetsprov som brandmän gör regelbundet. Du får pröva det mesta som ingår, som att dra slang, koppla slangar, bära dockor och klättra på stege.

– Det är tungt, men roligt, säger Marie.

Under prova-på-dagen går får du också kunskap om Räddningstjänstens bilar och material och du får chansen att ställa en massa frågor.

– Och självklart bjuder vi även på fika!

Räddningstjänsten har tidigare haft liknande prova-på-dagar på olika stationer.

Är det ont om deltidsbrandmän?

– Ja och nej, vi har ont om deltidsbrandmän som finns på orten dagtid. De flesta lämnar Bestorp och arbetar på annan ort och då har vi problem med bemanningen.

Arrangemanget hålls söndagen den 18 oktober klockan 14-17 på stationen i Bestorp.

Text: Eva-Karin Strand Wåtz

 

 

Senast ändrad den 14 oktober 2020

Senaste nytt

Vill du hjälpa till?
Förvaltningschef Magnus Sjöberg går i pension
Äldreboende och förskola i samma byggnad
Tyst minut och flaggning på halv stång den 11 februari
Linköping sänder kärlek till Örebro
Ung Zon - en ny identitet för ungdomsverksamheten
Samernas nationaldag firas den 6 februari
Därför byts busskurer ut