Drive-in-film: Mississippi brinner

Skylten , 25 juli 2020 - 17:00-19:00

Ni gillade drive in film lika mycket som vi så nu fyller vi sommaren med film på Skyltens innergård! Tillsammans med Visit Linköping & co, Linköping Go'Rullaz, Cinemax, ALKA och Gaphals bjuder vi in till tolv härliga filmvisningar i sommar. Du tittar på bra film från din bil, vi kan hålla ett säkert avstånd till varandra och vi följer såklart de riktlinjer och rekommendationer som Folkhälsomyndigheten föreskriver.

Biljetterna gäller per bil och kostar 200 kr/film.
Vi följer naturligtvis restriktionen som säger att endast folksamlingar upp till 50 personer är tillåtna. Det innebär att endast 25 bilar kommer att släppas in på innergården med max 2 personer i varje bil. Naturligtvis så stannar du hemma om du är sjuk.

Du tittar på filmen sittandes i din bil och ljudet rattar du in via din bilradio på FM-bandet. Har du ingen bilradio så funkar det också med vilken vanlig FM-radio som helst. Instruktioner kring detta får du på plats.

Kom i tid! Vi öppnar insläppet 1 timme innan filmen börjar. Vid ankomst kommer du lotsas till din plats, där du måste stå kvar till filmen är slut. Det är mycket viktigt att du följer personalens instruktioner vid insläpp och utsläpp. Bilen får inte vara högre än 2 m så att alla har en chans att se ordentligt. Tomgångskörning är inte tillåtet.

Toaletter finns inne på Skylten, vi uppmanar alla att hålla avstånd och undvika köbildning.

Vi kommer också ha servering med fina erbjudanden! Du beställer ifrån din bil, betalar med kort eller swish och får det du beställer levererat till din bil. Superenkelt ju!

Facebook

Biljetter: https://www.ticketmaster.se/event/580043